Irańska telewizja państwowa Press TV poinformowała w środę, że rząd w Teheranie wstrzymał eksport ropy naftowej do sześciu krajów Unii Europejskiej w odpowiedzi na unijne sankcje, obejmujące zakaz nowych kontraktów naftowych z Iranem.

Reklama

Również w środę kazachska agencja prasowa Chabar poinformowała, że ambasadorów tych państw UE w Iranie wezwano do tamtejszego MSZ, żeby zaprotestować przeciwko zaostrzonym unijnym sankcjom.

Ale władze stanowczo zaprzeczają tym doniesieniom. Jeśli taka decyzja zostanie podjęta, ogłosi ją Najwyższa Rada Bezpieczeństwa Narodowego Iranu- powiedział rzecznik ministerstwa agencji Reutera.

Anglojęzyczna Press TV informowała, że Teheran wstrzymał eksport ropy naftowej do Francji, Hiszpanii, Włoch, Grecji, Portugalii i Holandii w reakcji na unijne sankcje, obejmujące zakaz nowych kontraktów naftowych z Iranem.

UE podjęła ostatnio decyzję o wprowadzeniu embarga na irańską ropę naftową i wstrzymaniu wszelkiej współpracy z bankiem centralnym Iranu. Celem sankcji jest zmuszenie władz Iranu do ustępstw w sprawie kontrowersyjnego programu nuklearnego. Zachód podejrzewa Irańczyków o potajemne prowadzenie prac nad bronią atomową; władze w Teheranie twierdzą, że ich program nuklearny ma charakter czysto cywilny.

Irański resort ropy naftowej zapowiadał 4 lutego wstrzymanie eksportu ropy naftowej do "niektórych" krajów europejskich.