Szef eurogrupy Jean-Claude Juncker wyraził w środę przekonanie, że ministrowie finansów eurogrupy będą mogli podjąć decyzję ws. pomocy dla Grecji w poniedziałek. Ocenił, że Grecja osiągnęła postępy w przekonaniu innych państw euro, że powinna otrzymać pomoc. Dodał, że ministrowie widzą konieczność silniejszego nadzoru nad Grecją.

Reklama

Po trzygodzinnej środowej konferencji telefonicznej ministrów w sprawie pomocy dla Grecji Juncker wydał oświadczenie, w którym - jak zauważa agencja Reutera - wskazał na poczynione postępy, ale podał niewiele szczegółów.

Juncker wyraził przekonanie, że ministrowie będą w stanie podjąć wszelkie konieczne decyzje w sprawie pomocy dla Grecji na następnym spotkaniu - 20 lutego. Jednocześnie niezbędne jest jeszcze zastanowienie się nad mechanizmami wzmacniającymi nadzór nad wdrożeniem programu (oszczędnościowego w Grecji) i upewnienie się, że priorytetem będzie obsługa długu - zaznaczył szef eurogrupy.

Ocenił, że w sprawie Grecji został osiągnięty znaczny postęp" i wskazał na zapewnienia, jakie złożyli przywódcy greckich partii wchodzących w skład rządu. Grecja określiła też - dodał Juncker - sposoby dalszej konsolidacji dodatkowych 325 mln euro - takich dodatkowych oszczędności żądano od niej w budżecie na rok 2012.

Juncker prowadził środową konferencję telefoniczną ministrów finansów strefy euro w sprawie pomocy dla Grecji. Pierwotnie planowano spotkanie ministrów, na którym miała zapaść decyzja w sprawie odblokowania drugiego pakietu pomocy dla Grecji w wysokości 130 mld euro. Bez tej pomocy Atenom w najbliższym czasie grozi niewypłacalność.

Reklama