Siergiej Naryszkin wspólnie z ministrem kultury Polski, Bogdanem Zdrojewskim uczci pamięć ofiar katastrofy w Smoleńsku.

Reklama

Federację Rosyjską reprezentować będzie także minister kultury Aleksandr Awdiejew.

Rosyjskie MSZ określiło katastrofę pod Smoleńskiem jako do głębi smutną stronicę w stosunkach rosyjsko-polskich. Tragedia ta wywołała prawdziwy szok społeczny w naszych państwach - oznajmiło.

MSZ FR przypomniało, że naród Rosji odebrał to wydarzenie jako własne nieszczęście. Dobrze wiadomo, jak sprawnie i aktywnie, a jednocześnie delikatnie nasz kraj zareagował na prośbę polskiej strony o pomoc w rozwiązaniu wielu problemów związanych z tą tragedią - wskazało.

Operatywnie utworzono Komisję państwową ds. ustalenia przyczyn katastrofy. Bezprecedensowa była otwartość rosyjskich organów państwowych na współpracę z polskimi kolegami - dodało.

MSZ Rosji zadeklarowało również, że strona rosyjska, w tym administracja obwodu smoleńskiego, udzieli wszelkiej niezbędnej pomocy przy organizacji uroczystości rocznicowych w Smoleńsku.

We wtorek mijają dwa lata od katastrofy samolotu Tu-154M, którym na uroczystości w Lesie Katyńskim leciał prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią oraz między inny przedstawiciele najwyższych władz państwowych i dowódcy wojska. W katastrofie zginęło 96 osób, wszyscy znajdujący się na pokładzie samolotu.

Siergiej Naryszkin kieruje pracami Dumy od grudnia 2011 roku. Wcześniej - od maja 2008 roku - stał na czele Administracji (Kancelarii) Prezydenta FR.

Naryszkin to jeden z najbardziej zaufanych współpracowników Władimira Putina. Według rosyjskich mediów, w latach 1978-82 razem szkolili się w Instytucie Pierwszego Zarządu Głównego KGB (obecnej Akademii Wywiadu Zagranicznego, SWR). W pierwszej połowie lat 90. pracowali razem w merostwie Petersburga.

W latach 2004-08 Naryszkin był szefem aparatu (kancelarii) rządu, w tym od 2007 roku - w randze wicepremiera. Jako szef Administracji Prezydenta FR kierował on też Międzyresortową komisją do spraw ochrony tajemnic państwowych oraz Komisją do spraw przeciwdziałania próbom fałszowania historii na szkodę Rosji.