Królowa Hiszpanii Zofia odwołała wyjazd do Londynu, gdzie miała uczestniczyć w obchodach diamentowego jubileuszu Elżbiety II. Powodem anulowania wizyty jest spór między Madrytem a Londynem o Gibraltar - poinformował w środę rzecznik pałacu królewskiego.

Reklama

Hiszpański rząd uznał, że w obecnych okolicznościach nieodpowiednie byłoby, gdyby królowa Zofia uczestniczyła w jubileuszu królowej Elżbiety - powiedział rzecznik. Hiszpańska królowa miała udać się do stolicy Wielkiej Brytanii w przyszły piątek.

W zeszłym tygodniu Madryt wyraził swoje niezadowolenie z powodu planowanej na 11-13 czerwca wizyty na Gibraltarze brytyjskiego księcia Edwarda i jego żony Sophie Rhys-Jones.

Hiszpańskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało ambasadora Wielkiej Brytanii w Madrycie Gilesa Paxmana, że władze Hiszpanii czują się wyjątkowo skrępowane z powodu planowanej wizyty księcia w tej brytyjskiej enklawie na południu Hiszpanii, do której Madryt rości sobie pretensję.

Podobną reakcję władz hiszpańskich wywoływały wcześniejsze wizyty członków brytyjskiej rodziny królewskiej na Gibraltarze. Ostatnia miała miejsce w 2009 r.

Jako kolejny powód anulowania wizyty agencja EFE podaje załamanie się we wtorek negocjacji między hiszpańskimi rybakami a władzami Gibraltaru w sprawie zniesienia blokady pobliskiej zatoki. Przed dwoma miesiącami policja gibraltarska wyrzuciła stamtąd hiszpańskich rybaków.

Jak informuje EFE, powodem sporu może być też to, że podczas obchodów zagra brytyjski pułk z Gibraltaru.

W tym roku przypada diamentowy jubileusz, czyli 60-lecie, panowania królowej Elżbiety II. Główne obchody zaplanowane są na czerwiec.