Przejęcie czterech ton materiałów do produkcji ładunków wybuchowych i zatrzymanie 15 podejrzanych o organizowanie zamachów to efekt akcji polskich żołnierzy wojsk specjalnych w Afganistanie - poinformowało w poniedziałek Dowództwo Wojsk Specjalnych.

Reklama

Podczas nocnej akcji przeprowadzonej z afgańskimi siłami bezpieczeństwa polscy żołnierze rozbili siatkę terrorystyczną działającą w centralnej i wschodniej części prowincji Ghazni. Jak podał wydział prasowy DWS, aresztowani stanowili trzon grupy odpowiedzialnej za liczne ataki na przedstawicieli afgańskich władz i sił bezpieczeństwa oraz na żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

W czterech innych operacjach przeprowadzonych na terenie różnych dystryktów prowincji Ghazni żołnierze wojsk specjalnych przejęli kolejne nielegalne arsenały broni i amunicji; zniszczyli ponad 4 tony materiałów i substancji służących do produkcji środków wybuchowych. W nielegalnych składach znaleziono także miny przeciwpancerne i przeciwpiechotne, granaty moździerzowe, amunicję do ciężkich granatników przeciwpancernych.

Zgrupowanie Wojsk Specjalnych działa w odrębnym łańcuchu dowodzenia stworzonego dla sił specjalnych ISAF. Żołnierze ci współpracują z żołnierzami Polskich Sił Zadaniowych oraz z żołnierzami afgańskich sił specjalnych. Do głównych zadań Zgrupowania Wojsk Specjalnych w misji ISAF, oprócz wsparcia pozostałych żołnierzy polskiego kontyngentu, należy szkolenie afgańskich sił bezpieczeństwa oraz wspieranie działań antyterrorystycznych.