Ok. 2400 uchodźców przedostało się z Syrii do Turcji w nocy z wtorku na środę; zbiegło również dwóch syryjskich generałów - podała oficjalna turecka agencja Anatolia. Dotychczas przed konfliktem wewnętrznym w Syrii do Turcji uciekło blisko 50 tys. Syryjczyków. Większość spośród 2400 uchodźców stanowią kobiety i dzieci; przez granicę syryjsko-turecką zbiegła również grupa 37 członków sił zbrojnych Syrii, w tym dwaj generałowie. Dziewięć osób znajduje się obecnie w szpitalu w Rejhanli, na południu Turcji przy granicy z Syrią - podała agencja.

Reklama

Obecnie w Turcji przebywa ok. 49,9 tys. syryjskich uchodźców. Pod koniec lipca liczba ta wynosiła 44 tys - przypomina Reuters. Władze tureckie obawiają się możliwej fali uchodźców z Aleppo, oddalonego o ok. 50 km od tureckiej granicy. W ostatnich dniach nasila się tam ofensywa wojsk syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada.

W Syrii od marca 2011 roku trwa powstanie przeciwko Asadowi. W konflikcie zginęło już ponad 21 tys. ludzi - twierdzi Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, powołując się na dane od rebeliantów i świadków.