Decyzja sądu jest ostateczna. Uzasadnił ją tym, że Rada, nadając ulicy imię polskiego poety, nie dopełniła formalności, nie przedstawiając odpowiedniego uzasadnienia.

Reklama

Prawniczka samorządu rejonu wileńskiego Jolita Batura w wtorek w rozmowie z PAP przyznała, że formalnie "zasługi Tuwima nie zostały przedstawione". Przypomniała jednak, że samorządowi rejonu wileńskiego w sądzie niższej instancji udało się udowodnić, że Julian Tuwim jest postacią zasłużoną dla Litwy, że jego twórczość miała wpływ na rozwój literatury litewskiej, i że na twórczości Tuwima wzorowali się m.in. znani litewscy poeci Martynas Vainilaitis, Eduardas Mieżelaitis i Jonas Aistis.

Spór o nazwę rozgorzał wiosną ubiegłego roku, gdy decyzję Rady Samorządu Rejonu Wileńskiego o nadaniu imienia Tuwima dziewięciokilometrowej ulicy, przebiegającej przez pięć wsi w gminie Zujuny w rejonie wileńskim, zaskarżył były przedstawiciel litewskiego rządu w okręgu wileńskim Jurgis Jurkeviczius.

Według Jurkevicziusa patron ulicy powinien być postacią zasłużoną dla Litwy i jej kultury. To, że z ulicy roztaczają się widoki podobne do opisywanych w twórczości poety, nie jest żadną zasługą ani dla Litwy, ani dla Wileńszczyzny - argumentował przedstawiciel rządu.

Samorząd rejonu wileńskiego wygrał sprawę w sądzie pierwszej instancji. Udało mu się zebrać dowody świadczące o zasługach Tuwima dla Litwy. Poza tym sąd orzekł wówczas, że kwestia nazewnictwa ulic jest wyłączną kompetencją samorządu. Ostatecznie jednak sprawa została przegrana.

Batura poinformowała, że rada samorządu może ponownie rozpatrzeć kwestię nadania ulicy imienia Juliana Tuwima, ale z takim wnioskiem powinni wystąpić raz jeszcze mieszkańcy ulicy w gminie Zujuny.