Rosyjska agencja RIA-Nowosti podała, powołując się na źródła rządowe w Astanie, że Masimow został mianowany szefem administracji prezydenckiej.

Reklama

47-letni obecnie Masimow był premierem od stycznia 2007 roku. Polityk ten, bardzo lojalny wobec autorytarnie rządzącego Kazachstanem Nazarbajewa, utrzymał wzrost gospodarczy w kraju w czasie największego kryzysu finansowego na świecie - pisze Reuters.

Masimow zachował stanowisko po wyborach parlamentarnych w styczniu bieżącego roku, a jego głównym celem - jak to wówczas określił - stała się "stabilizacja makroekonomiczna" w kraju.

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) oceniła, że wybory w Kazachstanie nie spełniły podstawowych wymogów głosowania demokratycznego. OBWE nie uznała dotychczas za demokratyczne żadnych wyborów w tej poradzieckiej republice, a autorytarny styl sprawowania władzy wywołuje krytykę Nazarbajewa za granicą.

Od 1984 roku Nazarbajew był premierem Kazachskiej SRR, a od kwietnia 1990 roku - jej prezydentem. Od grudnia 1991 roku jest nieprzerwanie prezydentem niepodległego Kazachstanu, wybieranym na kolejne kadencje.

W 2010 roku kazachski parlament nadał mu tytuł Ełbasy - "przywódcy narodu". Jako Ełbasy, 72-letni dziś Nazarbajew będzie mógł po przejściu na emeryturę zachować wpływ na politykę i cieszyć się dożywotnim immunitetem.