Laureatem Pokojowej Nagrody Nobla została Unia Europejska, która od 60 lat decydująco przyczynia się do procesu pokoju, pojednania, demokracji i praw człowieka w Europie - ogłosił w piątek szef norweskiego Komitetu Noblowskiego Thorbjoern Jagland.

Reklama

Stabilizująca rola odegrana przez UE pomogła przekształcić większość Europy z kontynentu wojen w kontynent pokoju - napisano w komunikacie.

Nagroda wynosi ok. 930 tys. euro.

A jeszcze w czwartek wieczorem, informując o potencjalnych laureatach, norweska telewizja NRK podkreślała, że UE - która została utworzona, by zapobiec nowym wojnom na Starym Kontynencie - przyczyniła się do stabilizacji Europy.

Szef Komitetu Noblowskiego Thorbjoern Jagland w rozmowach z mediami zapowiadał, że decyzja została podjęta jednomyślnie i może "wzbudzić debatę".

W zeszłym roku laureatkami nagrody zostały prezydent Liberii Ellen Johnson Sirleaf, działaczka społeczna z tego kraju, organizatorka kobiecego ruchu chrześcijanek i muzułmanek Leymah Gbowee, a także dziennikarka jemeńska i działaczka na rzecz praw kobiet Tawakkul Karman. Z kolei w poprzednich latach pokojowego Nobla otrzymali chiński dysydent Liu Xiaobo (2010) i prezydent USA Barack Obama (2009).