Chuck Hagel ma 67 lat. Przez dwie kadencje był republikańskim senatorem ze stanu Nebraska. Należał do umiarkowanego skrzydła swojej partii. Jako jeden z nielicznych Republikanów sprzeciwiał się wojnie w Iraku. Zanim został senatorem, Hagel był biznesmenem. Jako młody mężczyzna walczył w Wietnamie, za co otrzymał wiele odznaczeń.

Reklama

Chuck Hagel z dumą mówi o polskich korzeniach. Z Polski pochodziła bowiem jego babka, która według senatora, miała na nazwisko Konkelewski. Przybyła ona do USA z Poznania wraz z rodzicami i trzynaściorgiem rodzeństwa. Senator Hagel jest częstym gościem polskiej ambasady w Waszyngtonie. Pojawił się tam między innymi przy okazji 215 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz podczas promocji swojej książki „America, Our Next Charter”.

Przyszły minister obrony USA został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczpospolitej. Wydawany na Kapitolu magazyn „The Hill” określił go kiedyś mianem „senator Hagelski”. Nominację Chucka Hagela na stanowisko sekretarza obrony musi zatwierdzić amerykański Senat.