Angela Merkel powiedziała, że chce aby Wielka Brytania pozostała we Wspólnocie, a w Europie trzeba szukać kompromisu. To reakcja kanclerz Niemiec na zapowiedź referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

Reklama

Szefowa niemieckiego rządu zapewniła, że jest gotowa do intensywnych rozmów na temat brytyjskich propozycji reform Europy. Ale zastrzegła, że trzeba brać pod uwagę interesy innych europejskich krajów. A to oznacza, że trzeba szukać kompromisów. Merkel podkreślała jednak, że chce aby Wielka Brytania pozostała ważnym i aktywnym członkiem Unii Europejskiej.

Wcześniej w podobnym tonie wypowiedział się niemiecki minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle, który ostrzegał Londyn przed oddalaniem się od Europy. Jak mówił, w wymagających czasach globalizacji Europejczycy dzielą ten sam los siedzą w tej samej łodzi. Krytyki pod adresem brytyjskiego premiera nie szczędzi zaś przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz. W jednym z wywiadów Schulz oskarżył Londyn o blokowanie procesu reform we Wspólnocie.