Personel radia, telewizji i stron internetowych BBC prowadzi dziś 24-godzinny strajk przeciwko grupowym zwolnieniom pracowników. Korporacja musi dokonać 20-procentowych oszczędności w ciągu 4 lat i aby temu sprostać zwolni około dwóch tysięcy pracowników.

Reklama

Strajk rozpoczął się o północy i dyrekcja BBC mówi, że jeszcze za wcześnie, aby ocenić, ilu pracowników weźmie w nim udział. Od rana 7 milionów stałych słuchaczy 3-godzinnego programu radiowego TODAY nie doczekało się codziennej porcji wiadomości, wywiadów i komentarzy. Tylko jeden prowadzący pozostał w poranku na kanale 1 telewizji BBC, oglądanym przez 12 milionów Brytyjczyków. W studio 24-godzinnego kanału informacyjnego pojawił się nieznany, niewprawny prezenter.

BBC zmuszona jest do oszczędności po zamrożeniu opłaty za abonament radiowo-telewizyjny i przejęciu odpowiedzialności finansowej za Serwis Światowy, utrzymujący się dotychczas z dotacji brytyjskiego MSZ.

Dyrekcja BBC twierdzi, że większość z 2 tysięcy zwolnień dokona się dobrowolnie lub poprzez odejście na emeryturę. Związki zawodowe dziennikarzy i personelu technicznego podkreślają jednak, że około 30 pracowników otrzymało wypowiedzenia bez możliwości starania się o nową pracę, mimo że jednocześnie BBC prowadzi rekrutację do innych działów.