Artystka w nowym kraju zetknęła się z zapomnianą twórczością XIX wiecznego kompozytora norweskiego i ucznia Fryderyka Chopina , Thomasa Tellefsena. Obecnie dzięki jej koncertom i nagraniom przeżywa ona renesans w swej ojczyźnie.

Nagrodę odebrał też Bartosz Piasecki, 26 -letni szpadzista i srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Medal Bartosza mieszkającego w Norwegii od 2 roku życia jest pierwszym w tej dziedzinie w historii norweskiego sportu.

Nagroda przypadła też Mirosławowi "Carlosowi" Kaczmarczykowi, muzykowi, kompozytorowi i jazzmanowi. Jest on twórcą norwesko- polskiego Loud Jazz Bandu i szefem artystycznym popularnych w Norwegii festiwali jazzowych.

Statuetki dla zwycięzców wręczał laureatom ambasador Polski w Norwegii Stefan Czmur, w towarzystwie m.in. Fabiana Stanga, burmistrza Oslo. Inicjatorem konkursu i uroczystości jest stowarzyszenie UCI -The Young Polish- Norwegian Professionals Association.

W części artystycznej wystąpiła min. polska pianistka Aleksandra Soboń, która wykonała utwory fortepianowe Witolda Lutosławskiego. W ten sposób rozpoczęto norweskie obchody Roku polskiego kompozytora.