Karafki z oliwą pozostaną w restauracjach, nie będzie obowiązku podawania oryginalnych butelek. W związku z krytyką, która spadła na Komisję Europejską, wycofuje się ona z wcześniejszych pomysłów. Bruksela informowała w ubiegłym tygodniu, że w trosce o konsumentów postanowiła zmienić przepisy i zgodnie z nimi oliwa z oliwek miała być podawana od nowego roku w restauracjach tylko w oryginalnych butelkach.

Reklama

Komisja tłumaczyła, że zdarzały się przypadki oszukiwania klientów - tańsza oliwa z oliwek, gorszej jakości, była sprzedawana jako ta najlepsza, stąd jej pomysły. Ale w momencie, kiedy Bruksela je ogłosiła, posypała się na nią krytyka unijnych krajów. Może nie było wystarczających konsultacji w państwach członkowskich. Zadowoleni byli producenci oliwy z oliwek, ale konsumenci, czyli państwa na północy Europy protestowały. Zdecydowałem się więc na wycofanie tej propozycji - powiedział komisarz do spraw rolnictwa Dacian Ciolos.

Komisja Europejska zamierza jeszcze powrócić do sprawy. Najpierw jednak, wyciągając wnioski z tego, co się stało, przeprowadzi konsultacje z przedstawicielami organizacji konsumenckich i restauratorami.