Zgodnie z oczekiwaniami Snowden zgodził się na propozycję Maduro (wenezuelskiego prezydenta - przypis red.) w sprawie azylu politycznego - napisał na Twitterze Puszkow. Jednak, że po chwili tweet zniknął z konta rosyjskiego deputowanego.

Reklama

Puszkow napisał później, że taką informację usłyszał w państwowej telewizji. Z kolei przedstawiciel Rossija24 powiedział, że telewizja podawała tylko wiadomość o... pierwszym tweecie szefa komisji Dumy. Puszkow jest na razie niedostępny dla dziennikarzy.

Edward Snowden to ścigany przez służby USA amerykański informatyk, który od 23 czerwca przebywa w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo. To on ujawnił mediom, że Stany Zjednoczone prowadzą międzynarodową inwigilację na masową skalę.

We wtorek prezydent Wenezueli potwierdził, że dotarła do niego prośba Snowdena o udzielenie azylu. Wenezuela zaoferowała schronienie Snowdenowi już 6 lipca. W jej ślady poszła Nikaragua i Boliwia.

Propozycja krajów Ameryki Południowej była odwetem za przetrzymywanie przez 13 godzin samolotu prezydenta Boliwii, Evo Moralesa, na lotnisku w Wiedniu. Cztery kraje, w tym Hiszpania, zamknęły przed maszyną przestrzeń powietrzną, bo obawiały się, że jednym z pasażerów jest amerykański informatyk.