Życzenia podpisania jeszcze w tym roku umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską usłyszał w rozmowie telefonicznej z Bronisławem Komorowskim prezydent Wiktor Janukowycz. Na Ukrainie obchodzony jest Dzień Niepodległości. 22 lata temu kraj ten zaczął prowadzić niezależną od Moskwy, własną politykę.

Reklama

Minister w Kancelarii Prezydenta Jaromir Sokołowski poinformował IAR, że prezydent Komorowski złożył na ręce Wiktora Janukowycza życzenia całemu ukraińskiemu narodowi. Zapewnił, że Polska niezmiennie wspiera Ukrainę na jej drodze do podpisania umowy stowarzyszeniowej z unijną Wspólnotą. "Prezydent Janukowycz poinformował, że Ukraina koncentruje się obecnie na spełnieniu warunków, tak, by do tego doszło w czasie szczytu Partnerstwa Wschodniego w listopadzie tego roku w Wilnie", powiedział minister. Dodał, że prezydenci omówili także stan stosunków ukraińsko-rosyjskich w kontekście odnotowywanych ostatnio problemów ukraińskich eksporterów.

W połowie sierpnia eksporterzy poinformowali o problemach na granicy z Rosją. Zwracali uwagę, że rosyjski Urząd Celny sabotuje odprawę ich towarów. Podkreślali, że problemy z eksportem pojawiły się już w lipcu, gdy ciężarówki przekraczające granicę były bardzo dokładnie kontrolowane.