Bronisław Komorowski spotkał się z macedońską Polonią. Prezydent wraz z małżonką odbywają oficjalną wizytę w Macedonii. Jesteście emigracją serca - mówił Bronisław Komorowski do Polaków w Skopje. Jak zaznaczył, chociaż nieliczna, polska mniejszość w Macedonii , jest specyficzna. Duża jej część przyjechała do macedońskich mężów i żon. To najlepsi ambasadorowie naszego kraju - podkreślił prezydent. Na co dzień udowadniacie istnienie czegoś więcej niż tylko przyjaźń polsko - macedońska- zaznaczył.

Reklama

Pani Zofia Samardżiska przyjechała do Skopje do męża już 40 lat temu. Jak zaznacza, mniejszość polska, choć liczy jedynie około 500 osób, jest dobrze zorganizowana. Polskie życie, w Macedonii kwitnie - podkreśla . Ma nadzieję, że integracja Macedonii z Unią Europejską przyspieszy, bo to, jak zaznacza, ułatwiłoby życie wielu Macedończykom.

Dziś Bronisław Komorowski, oprócz wizyty u Polonii spotkał się z macedońskim prezydentem Gorge Iwanowem. Uhonorowany został przez niego orderem „8 września”- najwyższym macedońskim odznaczeniem. Prezydenci otworzyli też w Skopje Forum Gospodarcze Polska - Macedonia. Dziś też podpisano specjalną umowę między minister szkolnictwa Barbarą Kudrycką i macedońskim ministrem edukacji.