W oświadczeniu opublikowanym na swojej stronie internetowej Wiktor Janukowycz stwierdził, że w tych tragicznych dniach, w trakcie których Ukrainy doznała ogromnych strat jego obowiązkiem jest ochrona ludzkiego życia.

Reklama

Nie ma decyzji, których bym nie podjął, by przywrócić pokój na Ukrainie - dodał. Zapowiedział, że zainicjuje przeprowadzenie przyspieszonych wyborów prezydenckich, powrót do konstytucji z 2004 roku oraz rozpoczęcie procedury utworzenia rządu zaufania narodowego".
Jako prezydent Ukrainy i strażnik jej konstytucji wypełniam obowiązek wobec narodu.

Serwis lb.ua podaje, że lider opozycyjnej partii Batkiwszczyna Arsenij Jaceniuk przekonał oponentów władz do przyjęcia porozumienia z Janukowyczem.

Deklarację poparcia takiego rozwiązania miał złożyć w imieniu partii Udar również Witalij Kliczko. Wcześniej Jaceniuk informował, że jest również zgoda na porozumienie od partii Swoboda.

Co teraz zrobi Majdan?

Janukowycz musi odejść jak najszybciej i nie mamy zamiaru na ten fakt czekać. Ludzie wymagają, by on natychmiast opuścił swoje stanowisko, a nie czekał na nowe wybory. Na żadne przejściowe rozwiązania się nie zgadzamy - powiedział TVP Info zastępca szefa ochrony Majdanu.