Przemawiając w Bundestagu Angela Merkel zapowiedziała rozszerzenie drugiego stopnia sankcji wobec Moskwy. Chodzi o poszerzenie listy osób objętych zakazem wizowym oraz blokadą kont. Niemiecka kanclerz podkreśliła, że jeśli sytuacja na Ukrainie będzie się zaostrzać, to Unia sięgnie po kolejny, trzeci stopień sankcji w tym sankcje gospodarcze.

Reklama

Merkel powiedziała też, że nie ma obecnie podstaw do organizacji szczytu grupy G8, który planowano na czerwiec w Soczi. Jej zdaniem, tak długo jak nie ma odpowiedniego politycznego klimatu dla tak ważnego spotkania, jak szczyt G8, to nie ma ani szczytu ani jako takiej grupy G8.

Angela Merkel postawiła także pod znakiem zapytania planowane na kwiecień niemiecko-rosyjskie konsultacje międzyrządowe. Niemiecka kanclerz powtórzyła, że przeprowadzone w niedzielę referendum na Krymie było niezgodne zarówno z ukraińską konstytucją jak i z międzynarodowym prawem dlatego nie zostanie ono uznane przez wspólnotę międzynarodową.

Jak powiedziała, mamy do czynienia z jednostronnym przesunięciem granic. Merkel opowiedziała się także za silną misją OBWE na Ukrainie.