Większość Rosjan nie chce, aby władze manipulowały historią II wojny światowej. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Wszechrosyjski Ośrodek Badania Opinii Publicznej. Od wczoraj obowiązuje w Rosji ustawa zakazująca rehabilitacji faszyzmu i podważania roli ZSRR w zwycięstwie nad hitlerowskimi Niemcami. Kto nie podporządkuje się nowym przepisom może trafić do łagru nawet na 5 lat.

Reklama

Tymczasem według agencji Interfax - 53 procent Rosjan jest przeciwko wybielaniu historii Związku Radzieckiego. Twierdzą oni, że lepiej znać prawdę, niż później wstydzić się przed innymi narodami za brak wiedzy. W ich opinii nie powinno się przemilczać budzących wątpliwość wydarzeń, tym bardziej że i tak prowadziły one do zwycięstwa nad faszyzmem. Innego zdania jest 39 procent badanych.

Według nich publikowanie niewygodnych informacji może zaszkodzić patriotycznemu wychowaniu młodzieży. Ponad 75 procent Rosjan jest przekonanych, że w historii II wojny światowej jest wiele nieujawnionych faktów. 66 procent opowiada się za odtajnieniem takich materiałów. Natomiast około 30 procent uważa, że wiadomo już dostatecznie dużo i o tragicznej przeszłości trzeba zapomnieć.