Przed wyjazdem do pracy do Chin - upewnij się, że będziesz pracował legalnie - ostrzega ambasada RP w Pekinie. W areszcie deportacyjnym w stolicy Chin przebywają trzy polskie modelki, które zostały aresztowane, bo w paszportach nie miały pozwoleń na pracę.

Reklama

W ubiegłym tygodniu m.in. w Pekinie i Kantonie chińska policja prowadziła akcję przeciwko obcokrajowcom pracującym w Chinach bez zezwoleń. Na celowniku tym razem znaleźli się zagraniczni aktorzy i modelki. W Pekinie aresztowano trzy Polki, które teraz czekają nadeportację do kraju.

Rzecznik prasowy ambasady RP w Pekinie Marcin Przychodniak przypomina, aby przed przyjazdem do pracy w Chinach upewnić się, że wjeżdża się tu z wizą pracowniczą. Praca zarobkowa w Chinach na podstawie wizy turystycznej jest nielegalna. Każda osoba, która planuje przyjazd do Chin i podjęcie pracy powinna zadbać o to, aby mieć wszystkie właściwe dokumenty, w tym także wizę pracowniczą - podkreśla rzecznik.

Polki mają zapewnioną opiekę konsularną. Zgodnie z chińskimi procedurami pobyt w areszcie deportacyjnym może potrać nawet kilkanaście tygodni. Na razie nie jest jasne,czy Polki zostały oszukane przez chińskiego pośrednika, czy też świadomie ryzykowały pracując bez odpowiednich wiz.