W grafiku zajęć prezydenta Władimira Putina nie ma uczestnictwa w inauguracji Petra Poroszenki, który zwyciężył w wyborach prezydenckich na Ukrainie. Sekretarz prasowy Kremla Dmitrij Pieskow poinformował, że Putin nie otrzymał zaproszenia na tę uroczystość. Dziś oficjalnie poinformowano, że inauguracja nowo wybranego prezydenta Ukrainy odbędzie się w sobotę 7 czerwca. Na razie nie ma informacji, by planowano jakiekolwiek obchody tego wydarzenia na kijowskim Majdanie.

Reklama

Ukraińska Centralna Komisja Wyborcza zakończyła liczenie głosów oddanych w niedzielnych wyborach prezydenckich, które potwierdziło zwycięstwo Petra Poroszenki już w I turze wyborów. Petro Poroszenko zdobył prawie 55 proc. głosów (54,7 proc.), czyli poparło go niemal 10 milionów Ukraińców. Jest on na pierwszym miejscu we wszystkich obwodach kraju. Julia Tymoszenko zebrała 4 razy mniej głosów, czyli 12,8 proc.

Frekwencja wyniosła 60 proc. Została ona zaniżona przez obwody doniecki i ługański, gdzie wybory nie odbyły się we wszystkich okręgach, a część wyborców bała się głosować nawet tam, gdzie działały komisje.