Doktor Janusz Sibora w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową tłumaczy, że uroczystość odbędzie się w Pałacu Królewskim i będzie miała symboliczny wymiar. W jednej z sal będzie przygotowany stół oraz kartka papieru, na której w kilku zdaniach wyrażona jest wola króla. W uroczystości ma wziąć udział 150 urzędników, wśród nich będzie wielu przedstawicieli regionów, co ma pokazać jedność Hiszpanii oraz to, że król jest osobą jednoczącą państwo.

Reklama

Zdaniem doktora Sibory abdykacja Juana Carlosa to ważne wydarzenie historyczne nie tylko dla Hiszpanów. Ekspert tłumaczy, że jeśli coś się wydarza raz na 39 lat i mówi o tym cały świat, to to wydarzenia zasługuje na miano historycznego.

Dla Hiszpanii abdykacja króla, jest też wyjątkową sytuacją w sensie prawnym, ponieważ w konstytucji te kwestie nie zostały ujęte. Janusz Sibora wyjaśnia, że została przyjęta specjalna ustawa, regulująca sytuację króla po abdykacji. Na mocy jej zapisów zarówno Juan Carlos jak i jego małżonka zachowają tytuły. Król pozostanie też osobą nietykalną, czyli będzie całkowicie chroniony prawnie, nie będzie go można pociągnąć do odpowiedzialności za działania z okresu panowania.

PAP/EPA / ZIPI

76-letni Juan Carlos z dynastii Burbonów objął tron w 1975 roku po śmierci generała Francisco Franco. Odegrał istotną rolę w przejściu Hiszpanii od dyktatury do demokracji. Później jego rola stała się głównie reprezentacyjna.

Jutro tron Hiszpanii obejmie syn Juana Carlosa Filip.