Już wczoraj zatrzymano mecenasa Thierry'ego Herzoga, adwokata byłego prezydenta, oraz dwóch sędziów. Są oni podejrzewani o udzielanie Nicolasowi Sarkozy'emu poufnych informacji z dotyczących go śledztw. Przeciwko byłemu prezydentowi toczą się postępowania w sprawie rzekomego nielegalnego finansowania kampanii w 2007 roku, kiedy to ubiegał się on z powodzeniem o fotel prezydenta Francji. Do nielegalnego finansowania miało dojść m.in z kasy byłego dyktatora Libii Muammara Kadafiego.

Reklama

Ponieważ adwokat byłego prezydenta podejrzewał, jak się potem okazało słusznie, że telefon prywatny Sarkozy'ego jest na podsłuchu, zlecił swojemu klientowi, by ten korzystał z telefonu innej osoby. Podszywanie się pod cudzą tożsamość jest karalne i to miało być oficjalną przyczyną zatrzymania adwokata.

Tymczasem według prawicowych mediów prokuratura prowadząca w tej sprawie dochodzenie nie ma żadnych konkretnych dowodów. Także podsłuchy telefoniczne ich nie dostarczyły. Według części komentatorów jest to cios wymierzony przez socjalistów skupionych wokół cieszącego się rekordowo niską popularnością prezydenta Francois Hollande'a w Sarkozy'ego, który miał być mężem opatrznościowym prawicy w przyszłych wyborach prezydenckich w 2017 roku.

Śledczy mogą przetrzymywać byłego prezydenta do 24 godzin, z możliwym przedłużeniem przesłuchania o kolejny dzień.