Dziennik Gazeta Prawana logo

Rosja ukarze Mołdawię za eurointegrację

16 lipca 2014, 17:06
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Kreml w Moskwie
Rosja ukarze Mołdawię za eurointegrację/Shutterstock
Rosja wprowadzi cła na mołdawskie towary. Moskwa w ten sposób reaguje na podpisaną w czerwcu umowę stowarzyszeniową Mołdawii z Unią Europejską.

Rosyjskie władze już wcześniej zapowiadały, że przygotowują "zdecydowaną odpowiedź" wobec tych państw, które wymykają się z jej strefy wpływów na rzecz współpracy z Brukselą.

Jak ujął to rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, nie chodzi o odwet czy sankcje, ale o ochronę rosyjskiego rynku. Według agencji Ria Novosti, Ministerstwo Rozwoju gospodarczego przygotowało projekt rozporządzenia anulującego zerowe stawki celne dla Mołdawii. Dokument zakłada obłożenie cłem między innymi: win, mięsa, zbóż, owoców i warzyw.

Rosyjska agencja przypomina, że Mołdawia do tej pory korzystała z umów zawartych w ramach strefy wolnego handlu Wspólnoty Niepodległych Państw. Z chwilą wejścia w życie rozporządzenia, zerowe stawki celne przestaną obowiązywać. Podobne kroki Moskwa zamierza podjąć wobec Ukrainy.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło IAR
Zapisz się na newsletter
Najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, istotne wiadomości kulturalne, najlepsza rozrywka, pomocne porady i najświeższa prognoza pogody. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik.pl. Trzymamy rękę na pulsie Polski i świata. Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj