Putin przypomina, że wielokrotnie wzywał obydwie stron konfliktu do zaprzestania walk, tak by można było usiąść do rozmów pokojowych. Rosyjski prezydent uważa, że gdyby Ukraina 28 czerwca nie wznowiła operacji antyterrorystycznych, to do tragedii by nie doszło.

Reklama

Putin ani słowem nie odnosi się przy tym do zarzutów państw zachodnich, że to on jest współwinny temu co się stało, bo pociąga za sznurki na wschodniej Ukrainie.

Rosyjski prezydent przestrzega jednakże przed próbami wykorzystania katastrofy boeinga do osiągnięcia własnych egoistycznych celów politycznych.

Takie zdarzenia nie powinny dzielić, lecz łączyć ludzi - stwierdza Putin.

Putin twierdzi, że należy zrobić wszystko, by zapewnić bezpieczeństwo ekspertom na miejscu wypadku malezyjskiej maszyny. Rosyjski prezydent zwraca uwagę ma fakt, że na miejscu już pracują przedstawiciele ukraińskich służb i eksperci z Malezji. Ale to nie wystarczy - uważa Putin.

Dlatego jest za powstaniem międzynarodowej komisji pod auspicjami ICAO (Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego - przyp.red.). Dodaje on także, że Rosja zrobi wszystko, by doprowadzić do rozmów pokojowych na Ukrainie. I by konflikt został on rozwiązany środkami dyplomatycznymi.

CZYTAJ WIĘCEJ NA STRONIE KREMLIN.RU