Spotkanie Poroszenki i Ashton poprzedziło rozmowy prezydentów Ukrainy, Rosji, Białorusi i Kazachstanu oraz przedstawicieli Unii Europejskiej poświęcone głównie sytuacji na Ukrainie. Będą oni rozmawiać w mińskim Pałacu Niepodległości.

Reklama

Prezydent Poroszenko zaznaczył, że rozpisanie przedterminowych wyborów parlamentarnych na Ukrainie nie będzie przeszkodą dla ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej. - Nasza integracja z Unią Europejską jest naszym wyborem cywilizacyjnym, który w żadnym wypadku nie jest skierowany przeciwko innym naszym sąsiadom - powiedział prezydent Ukrainy. W jego opinii wprost przeciwnie - wpłynie ona pozytywnie na współpracę ze wszystkimi sąsiadami, przede wszystkim w sferze gospodarczej.

Według słów rzecznika prezydenta Ukrainy Petro Poroszenko i Catherine Ashton część rozmowy poświęcili dzisiejszym rozmowom przedstawicieli Ukrainy, Unii Europejskiej i Unii Celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu, które odbędą się w Mińsku. Poroszenko zaznaczył, że zasadniczym celem rozmów jest wprowadzenie w życie jego planu zaprowadzenia pokoju na wschodniej Ukrainie.