Najwyższy budynek mieszkalny w Europie, zaprojektowany przez Daniela Libeskinda, został sprzedany wczoraj przez Orco Property Group za kwotę 63 mln euro. To atrakcyjna cena, zważywszy, że do tej pory inwestycja pochłonęła ok. 700 mln zł. Konsorcjum BBI i Amstar przejęły 100 proc. udziałów i wierzytelności. Jak zapewnił prezes BBI Development Michał Skotnicki, nieruchomość nie jest już obciążona długami zaciągniętymi przez poprzedniego właściciela.

Reklama

Jak wynika z podpisanej umowy, BBI Development zainwestuje w przedsięwzięcie kwotę 2 mln euro w terminie do 31 marca 2015 roku. Z kolei AMSTAR przejmie główny ciężar finansowania inwestycji (w pierwszej kolejności samodzielnie sfinansował, kwotą 63 mln euro nabycie spółki oraz wierzytelności względem Orco Property sp. z o.o.).

W dalszej kolejności projekt będzie finansowany kredytem bankowym. W razie przekroczenia zaplanowanego budżetu inwestycji, nowi właściciele przewidują sfinansowanie powstałego przekroczenia w łącznej kwocie nie wyższej niż 5 mln euro (z czego BBI Development sfinansuje 1,25 mln euro, zaś AMSTAR - 3,75 mln euro).

Jak dowiedział się Dziennik.pl, nowi właściciele nie zamierzają zmieniać profilu inwestycji - w dalszym ciągu będzie to budynek oferujący luksusowe mieszkania, a nie np. powierzchnie biurowe. Prace wykończeniowe w obiekcie rozpoczną się w I kwartale 2015 roku. Budynek jest gotowy w ok. 80 procentach. Na tę chwilę sprzedanych zostało ok. 20 proc. z 270 apartamentów. Nie zapowiada się też na rewolucję, jeśli chodzi o astronomiczne ceny mieszkań, sięgające 60 tys. zł za metr kwadratowy. - Rynek mieszkań luksusowych zaczyna się odbijać z dna, lepiej niż rynek biurowy. Tak więc ceny będą topowe, ale wciąż rynkowe - zapewnia jeden z naszych rozmówców.

Przedstawiciele konsorcjum nie chcą na razie informować o strategii komercjalizacji budynku. - Na razie trwają analizy, strategię handlową opracujemy na przełomie 2014 i 2015 roku - mówi nam Rafał Szczepański, wiceprezes BBI Development.

Reklama

Wygląda na to, że dla amerykańskiego funduszu to zaledwie początek ekspansji na polskim rynku. - Przejęcie inwestycji rozpoczyna tu naszą działalność. Mamy nadzieję na dalsze wspólne realizacje inwestycji z firmą BBI Development - twierdzi Jason Lucas, prezes zarządu Amstar Global Partners.