Szef rządu powiedział też, że Ukraina rozpoczęła realizację projektu Ściana, który ma polegać na wzmocnieniu ochrony granicy z Rosją. W wielu miejscach nie ma nawet słupków granicznych, nie mówiąc już o ogrodzeniu, czy innych zabezpieczeniach. Obecnie Kijów nie kontroluje około 400 kilometrów granicy z Rosją, co ułatwia Moskwie dostarczanie broni separatystom i przewożenie wojsk na Ukrainę.

Reklama

Arsenij Jaceniuk oczekuje też wsparcia z Zachodu. Jego zdaniem, NATO powinno nadać Ukrainie status wyjątkowego partnera numer 1, a Stany Zjednoczone uznać za kluczowego sojusznika. Premier liczy także, że Ukraina podejmie w końcu oficjalną decyzję o wejściu w przyszłości do NATO.

W czasie posiedzenia rządu premier mówił też o gospodarce na Wschodzie. Na odbudowanie Zagłębia Donieckiego potrzeba 8 miliardów dolarów. Przed rosyjską agresją ta suma była 13 razy mniejsza. Separatyści celowo niszczą infrastrukturę regionu, w tym mosty i kopalnie. Wywożą także węgiel do Rosji. Władze obawiają się chłodnej zimy i kłopotów z dostawami ciepła i prądu. Podpisano porozumienie o dostawie 1 miliona ton węgla z RPA. Ukraińcy interesują się też zakupami w polskich kopalniach. Rząd podjął decyzję o budowie dodatkowych bloków w elektrowniach jądrowych.