Jak się ocenia, dżihadyści przetrzymują jeszcze kilkunastu zachodnich zakładników, w tym brytyjskiego dziennikarza Johna Cantlie'a. Po naradzie w swojej wiejskiej rezydencji w Chequers pod Londynem, premier Cameron nie szczędził słów potępienia pod adresem Państwa Islamskiego.

Reklama

CZYTAJ WIĘCEJ: Dżihadyści ścięli brytyjskiego zakładnika. Cameron: To barbarzyństwo>>>

Zamordowanie Alana Henninga jest absolutnie odrażające, bezsensowne i całkowicie niewybaczalne. Kto miał jeszcze jakieś wątpliwości widzi teraz jak odpychająca i barbarzyńska jest ta organizacja - mówił.

Premier Cameron i inni przedstawiciele brytyjskiego rządu podkreślają, że zrobią wszystko, aby sprawców egzekucji czterech już zakładników dosięgła sprawiedliwość. - Wraz z innymi musimy zrobić co się da, by pokonać tę organizację. Musimy znaleźć odpowiedzialnych" - oświadczył brytyjski premier.

Eksperci nie spodziewają się jednak szybkiego odnalezienia pozostałych zakładników i ujęcia lub zgładzenia ich porywaczy. Sprawa ma aspekt ambicjonalny dla rządu w Londynie, gdyż dżihadysta występujący na wszystkich dotychczasowych wideoklipach z egzekucji to najprawdopodobniej obywatel brytyjski. "Dżihadysta John", jak przezwały go media, ma już na sumieniu dwóch swoich współobywateli i dwóch Amerykanów.

Reklama