W uzasadnieniu Komitet Noblowski podkreślił ich zasługi w szerzeniu edukacji i walkę z przemocą wobec dzieci.

Reklama

Taką informację przekazał Thorbjorn Jagland, przewodniczący Norweskiego Komitetu Noblowskiego.

Malala Yousefzai z Pakistanu

Yousafzai ma 17 lat.

Na początku 2009 roku, w wieku 11 lat, zaczęła prowadzić blog, pod pseudonimem Gul Makai. Opowiadała się w nim za prawem kobiet do edukacji i wolności oraz decydowania o własnym losie. Mieszkała w dolinie Swat, na północy Pakistanu, gdzie tamtejsi talibowie sprzeciwiali się nauce dziewcząt.

W październiku 2012 roku została zaatakowana przez zamachowców talibów w drodze powrotnej ze szkoły. Przeżyła postrzały w głowę i szyję. Obecnie uczy się w Edgbaston High School, prywatnej szkoły w ekskluzywnej części Birmingham.

Po zamachu Grupa Talibski Ruch Pakistanu ogłosiła, że dziewczynka propagowała zachodni styl życia i zachowywała się "nieprzyzwoicie". Atak miał być ostrzeżeniem dla wszystkich, którzy ośmielają się krytykować talibów.

Za swoją działalność została uhonorowana wieloma wyróżnieniami, w 2011 roku otrzymała pakistańską National Youth Peace Prize, a w ubiegłym roku - Nagrodę im. Anny Politkowskiej i Nagrodę Sacharowa, przyznawaną przez Parlament Europejski, za zasługi w walce o prawa człowieka. Magazyn Time uznał ją za jedną z najbardziej wpływowych osób 2013 roku.

Kailash Satyarthi z Indii

U uzasadnieniu Komitetu Noblowskiego napisano, że Kailash Satyarthi skupia się na walce z wykorzystywaniem dzieci dla korzyści finansowych. W przeszłości przyczynił się również do rozwoju ważnych konwencji międzynarodowych w zakresie praw dziecka.

W swoich działaniach kontynuuje tradycję Gandhiego - spokojnej i wyważonej formy protestów.

Urodzony w 1954 roku, Satyarthi od lat 90. jest aktywnym uczestnikiem hinduskiego ruchu przeciwko pracy dzieci. Do tej pory jego organizacja, Bachpan Bachao Andolan, doprowadziła do uwolnienia ponad 80. tysięcy dzieci z niewoli i pomogła w ich ponownej integracji ze społeczeństwem oraz edukacji.