W opinii Łukaszewicza w historii polsko-rosyjskich stosunków jest wiele trudnych momentów. Jednak jak przekonuje rzecznik rosyjskiego MSZ, nie powinny one kłaść się cieniem na dialogu między naszymi państwami. - Pamiętać o historii, szanować wzajemnie swoje interesy, przestać doszukiwać się zagrożenia ze strony Rosji i nie zajmować się nieprzyjaznymi akcjami, które utrudniają nasz dialog - taka według Aleksandra Łukaszewicza jest recepta na poprawę stosunków Moskwy z Warszawą.

Reklama

Dyplomata podkreślił, że Rosja jest otwarta na taki dialog, który w jego opinii w ostatnich latach rozwijał się bardzo dobrze. Wspomniał przy tym współpracę ministrów spraw zagranicznych: Radosława Sikorskiego i Siergieja Ławrowa.

Łukaszewicz zwrócił się także do dziennikarzy, aby wspierali dyplomatów w polsko-rosyjskim dialogu i nie koncentrowali się tylko na krytyce. - Jest wiele kart w historii, które inaczej pokazują nasze stosunki, przedstawianie ich będzie sprzyjać współpracy między naszymi narodami i stworzy atmosferę otwartego dialogu i współpracy - dodał rzecznik rosyjskiego MSZ.

W środę w podobnym tonie wypowiedział się prezydent Władimir Putin, podkreślając że stosunki Warszawy z Moskwą powinny zostać podniesione na nowy poziom.