Prokuratorzy starali się również dowieźć korupcji byłego prezydenta w związku z kontraktem gazowym z Izraelem. W tym przypadku również sąd uznał, że jest niewinny.

Reklama

Początkowo wyrok miał być ogłoszony 27 września, ale główny sędzia Mahmud Kamel al-Raszidi odroczył to, mówiąc że nie ukończył jeszcze pisania uzasadnienia. W sprawie przedstawiono setki tomów akt.

86-letni Hosni Mubarak, wraz z siedmioma podległymi sobie szefami służb, był oskarżony o współudział w zabiciu kilkuset demonstrantów w czasie rewolucji w 2011 roku. Protesty doprowadziły do ustąpienia Mubaraka po 30 latach rządów.

W styczniu 2011 roku przeciwko dyktatorskim rządom prezydenta Mubaraka i ogólnej sytuacji polityczno - gospodarczej w kraju wybuchły masowe protesty. Manifestowano przeciwko rosnącemu bezrobociu, coraz wyższym cenom żywności, a także korupcji i ograniczaniu swobód obywatelskich.

Reklama

Po kilku dniach Hosni Mubarak, pod wpływem nacisków, zdymisjonował rząd i powołał nowego premiera. Zadeklarował też, że nie będzie ubiegał się o kolejną kadencję w wyborach prezydenckich. Nie spełniło to jednak oczekiwań demonstrujących, którzy domagali się jego ustąpienia. Stało się to 11 lutego 2011 roku.