Jak można przeczytać na stronie internetowej Interpolu Janukowycz jest ścigany w związku z zarzutami o korupcję, wielomilionowe malwersacje, nadużycie władzy i działanie w grupie przestępczej.

Reklama

Adwokat Igor Simonow powiedział agencji prasowej „RIA Novosti”, że formalnie w podobnych przypadkach państwo, na terytorium którego znajduje się osoba poszukiwana przez Interpol, powinno podjąć działania w celu ustalenia jej miejsca pobytu i zatrzymania.

Jednak w międzynarodowym prawie istnieją normy, zgodnie z którymi tych działań można nie podejmować, jeśli są podstawy sądzić, że dana osoba jest poszukiwana na przykład z powodów politycznych. Rosja może wykorzystać ten zapis, gdyż według Moskwy na Ukrainie doszło do przewrotu państwowego. Tym samym Rosja uzna, że Janukowycz jest poszukiwany listem gończym właśnie ze względów politycznych - oznajmił prawnik.

Wniosek o jego ściganie złożyła Ukraina. Wiktor Janukowycz od momentu ucieczki z kraju pod koniec lutego ubiegłego roku najpewniej przebywa w Rosji, a przynajmniej tam kilka razy rozmawiał z mediami.

W grudniu ubiegłego roku Interpol odrzucił wniosek Kijowa o ściganie Janukowycza. Stwierdził, że w dokumentach złożonych przez władze Ukrainy nie było wystarczających dowodów, świadczących na niekorzyść byłego prezydenta. Obecna decyzja spowoduje, że Janukowycz nie będzie mógł swobodnie podróżować po świecie, bo może zostać w każdej chwili zatrzymany.

Reklama