Nadzwyczajne spotkanie zwołała szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. Bezpośrednim powodem był ostrzał Mariupola na wschodzie Ukrainy, w którym zginęło co najmniej 30. cywilów, a około stu zostało rannych.

Reklama

Do grudnia ma być utrzymany zakaz wjazdu do Unii Europejskiej i zablokowane mają być aktywa finansowe osób wpisanych na czarną listę w marcu ubiegłego roku. Wtedy sankcjami zostali objęci przedstawiciele władz Krymu zaanektowanego przez Moskwę i rosyjscy politycy, ale nie ci kluczowi.

W projekcie wniosków na spotkanie ministerialne, który widziało Polskie Radio, mowa jest także o rozszerzeniu czarnej listy. Nie ma natomiast wzmianki o sankcjach gospodarczych. Zapisano bardzo ogólne stwierdzenie o przygotowaniu do kolejnych restrykcji. Pytanie tylko, czy nawet na te zapisy zgodzi się nowy grecki rząd.

Premier Aleksis Tsipras, w przeszłości krytyczny wobec sankcji nałożonych na Rosję, już ogłosił, że nie zaakceptował wtorkowego oświadczenia unijnych przywódców, w którym opowiedzieli się oni za zaostrzeniem sankcji. Oświadczenie konsultował z liderami 28. krajów szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Jego współpracownicy zapewniają, że podczas rozmowy Aleksis Tsipras nie zgłaszał zastrzeżeń.