- Spotkanie w Astanie zostało przełożone - powiedział Dauren Abajew, doradca i rzecznik prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa. Odmówił jednak podania oficjalnego powodu zmiany terminu wizyty planowanej pierwotnie na ten tydzień.

Reklama

Jednak jedno z rządowych źródeł powiedziało Reutersowi, że Władimir Putin się rozchorował. Kreml nie komentuje tych doniesień.

W spotkaniu prezydentów Rosji i Kazachstanu miał także uczestniczyć białoruski przywódca Aleksander Łukaszenka. Jednak rzecznik Nursułtana Nazarbajewa poinformował, że także Łukaszenka pojedzie do Kazachstanu w późniejszym terminie. Prezydenci trzech państw mieli rozmawiać w Astanie o współpracy gospodarczej i konflikcie na Ukrainie.

Tymczasem Nursułtan Nazarbajew ogłosił dziś, że będzie się ubiegał o kolejną prezydencką kadencję w związku z zapowiedzianymi na kwiecień przyspieszonymi wyborami. 74-letni polityk rządzi Kazachstanem od uzyskania przez ten kraj niepodległości po rozpadzie ZSRR w 1991 roku. Zasiadał w kierowniczych organach republiki kazachskiej już od lat 80. XX wieku.