Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego sugeruje wprowadzenie zasady, że w kokpicie samolotu zawsze muszą być co najmniej dwie osoby. Agencja wydała w tej sprawie tymczasowe rekomendacje dla europejskich linii lotniczych.
W oświadczeniu na stronie internetowej czytamy, że powstały one w oparciu o obecnie dostępne informacje dotyczące dramatycznego wypadku lotu 4U9525 linii Germanwings.


Reklama

We wtorek w katastrofie Airbusa A320, lecącego z Barcelony do Duesseldorfu, zginęło 150 osób. Według śledczych, drugi pilot świadomie doprowadził do katastrofy. Miał wykorzystać moment nieobecności pierwszego pilota i zablokować drzwi do kokpitu, przez co przejął całkowitą kontrolę nad maszyną. Na nagraniach z czarnych skrzynek słychać, jak pierwszy pilot próbuje sforsować drzwi do kokpitu, ale na zrobienie tego zabrakło mu czasu. Po tej tragedii wiele linii lotniczych wprowadziło nowe środki bezpieczeństwa, nakazując, by w kokpicie samolotu zawsze były przynajmniej dwie osoby. Zrobiły tak między innymi Lufthansa, easyJet i Air Canada.

ZOBACZ TAKŻE: Drugi pilot Airbusa miał problemy psychiczne>>>