Rozmowy światowych mocarstw z Iranem w sprawie programu atomowego tego kraju mają być dziś wznowione. Świat chce powstrzymać rząd w Teheranie
przed wyprodukowaniem bomby atomowej. Negocjatorzy zgromadzeni w szwajcarskiej Lozannie nie zdołali wynegocjować porozumienia przed północą, kiedy upłynął ostateczny termin.Skończyli rozmowy nad ranem i postanowili kontynuować je także dziś.

Reklama

Iran i Rosja wyraziły przekonanie, że zawarcie ugody jest możliwe. Dużo osiągnęliśmy, ale delegacje muszą odpocząć. Mam nadzieję, że skończymy rozmowy w środę i zaczniemy przygotowywać tekst porozumienia - mówi irański minister spraw zagranicznych Dżawad Zarif. Tymczasem jeden z francuskich negocjatorów powiedział, że minister spraw zagranicznych Francji wyjeżdża z Lozanny i wróci, gdy rozmowy staną się - jak się wyraził - bardziej użyteczne.

Spory dotyczą szczegółów irańskiego programu atomowego, oraz sankcji gospodarczych nałożonych na ten kraj przez Zachód. Iran chce szybkiego zniesienia sankcji, światowe mocarstwa wolałyby robić to krok po kroku.

ZOBACZ TAKŻE: Izrael ostrzega przed umową z Iranem>>>