Propozycja nowego prawa przewiduje karanie agencji zatrudniających anorektyczne, zbyt chude lub nie dożywione modelki. Za taki czyn grozi pół roku utraty wolności i 75 tysięcy euro grzywny. W tekście sprecyzowano, iż nie wolno pracować jako modelka dziewczętom, których masa ciała jest mniejsza niż określają to normy ustalone przez francuskie władze sanitarne.

Reklama

Nie sprecyzowano w jaki sposób i kto będzie sprawdzał, czy modelki nie spełniają wymagań wagowych.

Minister zdrowia Marisol Touraine w trakcie dyskusji wyraziła zaniepokojenie sytuacją jaką obserwuje się na wybiegach w czasie pokazów mody. Defilujące kobiety są najczęściej bardzo chude.

CZYTAJ TAKŻE: Koniec z anorektyczkami i nastolatkami! Tak orzekła biblia mody>>>

Na wiadomość jaka napłynęła z sali Zgromadzenia Narodowego, gdzie przegłosowano poprawkę w tej sprawie negatywnie zareagowały agencje, które potępiły decyzję deputowanych wyrażając ubolewanie, że do jednego worka wrzuca się miesza się anoreksję i szczupłą sylwetkę.

Przewodniczący stowarzyszenia skupiającego czterdzieści francuskich agencji przypomniał, że anoreksja jest chorobą na podłożu psychologicznym i nie ma nic wspólnego ze zgrabną linią ciała.