Grecja uspokaja swoich kredytodawców, że spłaci dług na czas, ale nie przestaje flirtować z Rosją - tak pisze dziś brukselski portal EUObserver odnosząc się do napiętej sytuacji w greckim kryzysie. Ateny liczą, że w tym miesiącu zostanie zawarte porozumienie w sprawie dalszego programu pomocowego.

Mimo ostatnio sprzecznych informacji na temat możliwości spłaty długu wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego, grecki minister finansów zapewnił, że jego kraj w czwartek spłaci kredyt od MFW. Chodzi o 450 milionów euro. Janis Varoufakis wyraził także nadzieję, że wstępne porozumienie z wierzycielami na temat dalszego programu pomocowego uda się osiągnąć 24 kwietnia na spotkaniu ministrów finansów strefy euro. Pomyślne zakończenie negocjacji w tej sprawie zależy od tego listę reform przedstawiona przez Ateny zostanie zaakceptowana.

Tymczasem już w środę grecki premier Aleksis Tsipras wybiera się do Moskwy. Jak pisze portal EUObserver, Grecja chce w ten sposób pokazać, że w razie fiaska rozmów z Unią o pomoc będzie mogła zwrócić się do Rosji. Grecja otwarcie wzmacnia relacje z Rosją i Chinamitak , jakby chciała pokazać, że może istnieć alternatywa wobec unijnego impasu - zauważa brukselski portal. Ateny - ze swojej strony- temu zaprzeczają podkreślając, że rozwiązanie kryzysu musi zostać znalezione w ramach Wspólnoty. 

ZOBACZ TAKŻE: Grecki parlament chce speckomisji w sprawie pożyczki z MFW>>>