Przedsięwzięciu patronuje kremlowski komitet organizacyjny uroczystych obchodów 70 rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami.

Reklama

Organizatorem rajdu jest Ochotnicze Towarzystwo Wspierania Armii, Lotnictwa i Floty, które stawia sobie za cel patriotyczne wychowanie obywateli.

Trasa rajdu liczy 3800 kilometrów i wiedzie z Moskwy do Torgau przez: Smoleńsk, Mińsk, Brześć, Warszawę i Bolesławiec. Rosjanie wybrali na punkt docelowy niemieckie miasteczko Torgau leżące nad Łabą, ponieważ w kwietniu 1945 r. właśnie w tym miejscu doszło do historycznego spotkania wojsk alianckich z Armią Czerwoną i jej sojusznikami.

Kilka dni później podobną trasą, ale kończącą się w Berlinie zamierzają wyruszyć rosyjscy motocykliści z klubu „Nocnych Wilków”. Jak zapowiada lider grupy Aleksandr Załdostanow, motocykliści odwiedzą Katyń, Skwer Wołyński w Warszawie i złożą kwiaty obok pomników upamiętniających walkę czerwonoarmistów o wyzwolenie Polski spod hitlerowskiej okupacji. Obu rajdom towarzyszy duże zainteresowanie rosyjskich mediów.