Setki tysięcy Nepalczyków zostało bez dachu nad głową, wielu śpi w namiotach lub pod gołym niebem, gdyż obawia się wstrząsów wtórnych. Christophe Boulierac powiedział, że w tych warunkach może dojść do wybuchu chorób zakaźnych, potrzeba więc pomocy medycznej.

Reklama

UNICEF przygotowuje dwa samoloty ze 120 tonami sprzętu, głównie wyposażenia medycznego do szpitali oraz leków. Jeden samolot ma wylecieć wkrótce, być może dziś, z Kopenhagi. Drugi wystartuje z Dubaju w ciągu kilku dni, najszybciej, jak to możliwe.

Christophe Boulierac dodał, że wiele dzieci ma bardzo poważne obrażenia, zostało okaleczone i wymaga pomocy chirurgicznej. Potrzeba więc lekarstw, miejsc do przeprowadzenia operacji i wyszkolonego personelu - powiedział pracownik UNICEF.

Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w Nepalu przekroczyła 4 tysiące. Ponad 7 i pół tysiąca zostało rannych. Sobotnie trzęsienie ziemi miało siłę 7,9 stopnia w skali Richtera. Po nich nastąpiło 55 wstrząsów wtórnych, w tym wczorajszy o sile 6,7 stopnia.