W ćwiczeniach bierze udział 300 amerykańskich żołnierzy. Poszczególne grupy wykonują konkretne zadania. Choć formalnie mają one charakter obronny, to nie można mieć wątpliwości, że zarówno Ukraińcy, jak i Amerykanie wychodzą z założenia, że najlepszą obroną jest atak.

Reklama

Nie myślcie, że to są tylko tablice do strzelania, to jest wasz wróg, który do was strzela - mówi w czasie ćwiczeń amerykański instruktor. - Kontakt z wrogiem będzie trwał 20-30 minut. To powinny być najlepsze minuty waszego dnia - dodaje Amerykanin.

Wśród Ukraińców są zarówno ci, którzy walczyli już na wschodzie, jak i ci, którzy dopiero trafili do Gwardii Narodowej. Podporucznik Tayle Boyle podkreśla, że nie można powiedzieć, którzy żołnierze są lepsi. Ci, którzy przyjeżdżają ze wschodu, często dzielą się swoim doświadczeniem z Amerykanami, dla których takie informacje są bardzo interesujące.

Ćwiczenia w Jaworowie rozpoczęły się pod koniec kwietnia i mają potrwać niemal pół roku, do października. Przejdzie je, w trzech grupach, 900 Ukraińców.

ZOBACZ TEŻ: Saakaszwili odebrał ukraińskie obywatelstwo i został gubernatorem>>>