Szef Rady Europejskiej pozytywnie o ostatnich propozycjach porozumienia, jakie przedstawiły władze w Atenach. Chodzi o projekt reform przedłożony międzynarodowym wierzycielom Grecji kilkanaście godzin przed nadzwyczajnym szczytem państw strefy euro, jaki dziś odbędzie się w Brukseli.

Reklama

CZYTAJ WIĘCEJ: Porozumienie Grecji z MFW wiele nie zmieni. Banki na krawędzi bankructwa>>>

Zdaniem Donalda Tuska propozycje Aten stanowią pewien postęp w negocjacjach. - Ostatnie propozycje greckie są pierwszymi prawdziwymi propozycjami od wielu tygodni, mimo, że wciąż potrzebują - co jest dla mnie oczywiste - oceny instytucji oraz dalszej pracy - powiedział Tusk.

Szef Rady Europejskiej dodał, że dziś wieczorem chce ujrzeć "wszystkie karty na stole". Jak wyjaśnił, nie chodzi o to by prowadzić techniczne negocjacje w sprawie porozumienia, ale zakończyć „polityczny hazard”, który nie służy nikomu.

Tusk podkreślił też, że trzeba uniknąć najgorszego scenariusza - chaotycznego i niekontrolowanego wyjścia Grecji ze strefy euro i unijni przywódcy muszą wziąć polityczną odpowiedzialność za porozumienie z Atenami. Grecja liczy na pożyczkę w wysokości ponad 7 miliardów euro.