Dokument ma zostać przedstawiony 15 września na posiedzeniu międzyresortowej komisji Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.

Zdaniem "Kommiersanta", który dotarł do projektu, zawiera on dość kontrowersyjne pomysły odnoszące się do sfery społeczno-gospodarczej. W rozdziale dotyczącym stabilizacji kursu rubla przewidziano między innymi: oderwanie rosyjskiej gospodarki od koszyka międzynarodowych walut, głównie dolara, a także reglamentację kupna i sprzedaży walut.

Autorzy raportu chcą także powstrzymać wzrost cen na podstawowe towary, uciekając się do ich zamrażania i wprowadzając częściowo centralne ich regulowanie. W ramach "neutralizacji antyrosyjskich sankcji" dokument zakłada zgodę na: niespłacanie kredytów wobec tych państw, które nałożyły na Rosję sankcje finansowe, jak również odcięcie się od zachodnich systemów finansowych na rzecz stworzenia własnego, wspólnie z Chinami i państwami BRIKS.

Na koniec autorzy raportu chcą utworzyć szereg struktur zarządzających, które będą miały charakter nadrzędny wobec obecnego rządu.