Komisja proponuje zaostrzenie przepisów, dotyczących nabywania i posiadania broni w Unii Europejskiej, by ograniczyć możliwości, że dostanie się ona w ręce przestępców i terrorystów.

Reklama

- Wprowadzamy bardziej surowe zasady, by całkowicie zakazać posiadania niektórych rodzajów broni półautomatycznej przez osoby prywatne - powiedziała unijna komisarz do spraw rynku wewnętrznego, Elżbieta Bieńkowska. Zaostrzone mają być też zasady nabywania broni przez Internet czy posiadania broni przez kolekcjonerów. - Nie oznacza to, że kolekcjonerzy nie będą mogli nabywać broni, ale będą musieli mieć na to wcześniej pozwolenie - powiedziała Bieńkowska.

Propozycja Brukseli została przedstawiona zaledwie kilka dni po zamachach w Paryżu. - Nie możemy zapewnić, że teraz nic się nie wydarzy i że będziemy w pełni bezpieczni, ale z naszej perspektywy zrobiliśmy co mogliśmy i w najszybszym możliwym tempie - podkreślała Elżbieta Bieńkowska. Teraz propozycjami Komisji zajmą się państwa członkowskie i eurodeputowani.

Bruksela zaproponowała także wspólne standardy dotyczące broni, która została pozbawiona zdolności użytkowej. Często bowiem zdarzało się, że taka broń - gdy dostała się w ręce przestępców - była używana ponownie, nawet podczas zamachów terrorystycznych. Chodzi między innymi o zakaz posiadania najbardziej niebezpiecznych rodzajów broni, nawet jeśli teoretycznie nie można już z niej strzelać. Dziś przedstawiciele krajów członkowskich jednomyślnie wyrazili zgodę na zaostrzenie zasad w tym zakresie.