Ścisłe kierownictwo partii opuściło 27 osób, głównie ministrowie i deputowani. Jak informuje agencja Interfax, w zarządzie "Jednej Rosji" nie ma już: wicepremiera Aleksandra Chłoponina, ministra finansów Antona Siłuanowa, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Dmitrija Liwanowa i wiceminister zdrowia Tatiany Jakowlewy. Na ich miejsce wybrano między innymi: szefa Aerofłotu Witalija Sawieliowa, redaktora naczelnego gazety "Kultura" Jelenę Jampolską i prezentera telewizji państwowej Piotra Tołstoja.

Reklama

Rosyjscy komentatorzy twierdzą, że zmiany mają ścisły związek z zaplanowanymi na wrzesień wyborami do Dumy Państwowej. W ich ocenie "Jedna Rosja" nie chce, aby jej wizerunek kojarzył się wyborcom z ministrami, którzy odpowiadają za najbardziej dotknięte kryzysem gospodarczym dziedziny życia publicznego.

Gabinet Dmitrija Miedwiediewa nie ma dobrych notowań. W wielu sondażach zaufanie do pracy rządu spada. Jak twierdzą eksperci, sytuację tę będzie chciała wykorzystać opozycja, walcząc o mandaty w nowej Dumie Państwowej.