Rzecznik tureckiego MSZ Tanju Bilgic powiedział, że tego rodzaju informacje są "oderwane od rzeczywistości".

Reklama

Organizacja praw człowieka Human Rights Watch (HRW) w piątek zaapelowała do władz w Ankarze o wpuszczenie na terytorium tureckie tysięcy Syryjczyków szukających schronienia przed walkami między rebeliantami a bojownikami IS. HRW przytoczyła relację jednego z uchodźców z Syrii, który twierdzi, że tureccy strażnicy graniczni otworzyli ogień do setek ludzi zbliżających się do postawionego na granicy muru.

Północna część graniczącej z Turcją prowincji Aleppo jest miejscem coraz gwałtowniejszych starć między rebeliantami a IS, którego nie obejmuje obowiązujące od 27 lutego kruchy rozejm.

Bilgic zapewnił, że organizacje humanitarne robią, co mogą "po obu stronach granicy", by pomóc Syryjczykom, którzy ucierpieli na skutek ostatnich walk.

Reklama

Agencja AP przywołuje w tym kontekście niepotwierdzone doniesienia o trzech kontenerowych miasteczkach budowanych jakoby przez tureckie władze; miałyby one pomieścić ok. 40 tys. Syryjczyków.

Turcja, gdzie obecnie przebywa ok. 2,7 mln syryjskich uchodźców, w ciągu ostatnich 12 miesięcy zaostrzyła kontrole na granicach.

Wojna domowa w Syrii dotychczas kosztowała życie ponad 270 tysięcy ludzi.