Policyjna akcja objęła dziewięć prowincji, ale główne działania podjęto w Stambule; prokuratura wydała nakazy aresztowania 140 osób.

Reklama

Wśród zatrzymanych dotychczas 88 osób są przedstawiciele kierownictwa i szeregowi pracownicy banku Asya; bank ten ma powiązania z ruchem, na którego czele stoi Gulen, i w zeszłym roku został przejęty przez rządową instytucję nadzorującą krajowy sektor bankowy - podała Anatolia.

Śledztwo dotyczy głównie wsparcia finansowego w wysokości 17 mln dolarów. Nie podano więcej szczegółów.

Mieszkający w USA Gulen był oskarżany przez tureckie władze o zorganizowanie "równoległych struktur" wewnątrz aparatu państwowego i o próby obalenia rządu. Według Erdogana to stronnicy Gulena stoją za skandalem korupcyjnym, który pod koniec 2013 roku spowodował dymisję około 20 tureckich ministrów. Za rzekome powiązanie z duchownym tysiące policjantów, prokuratorów i sędziów straciło pracę lub zostało przeniesionych.

Reklama

W grudniu 2014 roku turecki sąd wydał nakaz aresztowania Gulena, oskarżając go kierowanie grupą przestępczą. Duchowny od 1999 roku mieszka w USA na podjętym dobrowolnie uchodźstwie. Odpiera stawiane mu zarzuty.