Obowiązki szefa rządu przejmie po Wernerze Faymannie wicekanclerz Reinhold Mitterlehner ze współrządzącej konserwatywnej Austriackiej Partii Ludowej (OeVP), natomiast tymczasowym przewodniczącym SPOe został uważany za partyjną "szarą eminencję" burmistrz Wiednia Michael Haeupl.

Reklama

Dymisja kanclerza nastąpiła w chwili, gdy Austria coraz dotkliwiej odczuwa wewnętrzne i międzynarodowe skutki kryzysu migracyjnego, a kandydaci SPOe i OeVP nie zdołali przejść do drugiej tury wyborów prezydenckich po triumfalnym wygraniu pierwszej tury przez kandydata prawicowo-populistycznej Wolnościowej Partii Austrii (FPOe) Norberta Hofera.

Czy mam pełne poparcie, silne zaplecze w partii? Muszę na to państwu odpowiedzieć: nie. To silne zaplecze znikło. Większość to za mało, tym niemniej dziękuję wszystkim współpracownikom, którzy w tych dniach stali u mego boku - oświadczył 56-letni Faymann. Wyciągnąłem konsekwencje z tego zbyt małego poparcia, z dniem dzisiejszym rezygnuję z funkcji szefa partii i kanclerza federalnego. Gdy miało się zaszczyt bycia przez siedem i pół roku kanclerzem dla Republiki Austrii, mówi się dziękuję bardzo - mówię to z najgłębszym przekonaniem - dodał.